Atrakcje, pomysły, ciekawostki

Wypadek podczas urlopu za granicą – co robić i gdzie szukać pomocy?

napisany przez Agata

(artykuł sponsorowany)

Planując wymarzony urlop za granicą, niewiele osób bierze pod uwagę możliwość wypadku. Niestety, życie jest nieprzewidywalne, a stłuczki, kontuzje czy choroby w trakcie wyjazdu mogą zdarzyć się każdemu. Warto być przygotowanym na taką ewentualność nie tylko poprzez zakup ubezpieczenia podróżnego. Dobrym pomysłem jest również zebranie informacji o tym, jak zachować się, gdy dojdzie do wypadku. Co zrobić, by uzyskać pomoc? – oto podpowiedzi.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Przed wyjazdem warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie podróżne (np. www.ergo-ubezpieczeniapodrozy.pl), które obejmuje koszty leczenia, transportu medycznego, OC, NNW, zgubienie bagażu i inne sytuacje związane z utratą zdrowia czy mienia. Dobra polisa to kluczowa sprawa, aby uniknąć dodatkowych obciążeń finansowych w razie nieszczęśliwego zdarzenia.

Kontakt z pomocą medyczną

Gdy dojdzie do wypadku, pierwszym krokiem powinno być wezwanie pomocy medycznej. Numer alarmowy może różnić się w zależności od kraju, dlatego przed wyjazdem warto to sprawdzić. W większości krajów Unii Europejskiej można dzwonić pod numer alarmowy 112. Szybka reakcja służb medycznych ma często kluczowe znaczenie dla zdrowia poszkodowanego. Jeśli mamy problem z ustaleniem, z kim trzeba się skontaktować lub do jakiej placówki medycznej udać, możemy skorzystać ze wsparcia centrum alarmowego – wykupione dobre ubezpieczenie podróżne będzie zapewniać pomoc w ramach assistance.

Komunikacja z personelem medycznym

Podczas udzielania pierwszej pomocy lub kontaktu z personelem medycznym dobrze jest znać podstawowe zwroty w języku lokalnym. Mówienie po angielsku nie zawsze jest wystarczające, zwłaszcza w odległych zakątkach świata. Warto więc nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku kraju, w którym przebywamy.

Udokumentowanie zdarzenia

Poszkodowany (gdy jest w stanie) lub jego bliscy powinni jak najszybciej udokumentować miejsce wypadku. Warto zrobić kilka zdjęć smartfonem oraz zebrać wszystkie istotne informacje, takie jak data, godzina, miejsce i wszelkie szczegóły dotyczące zdarzenia. To pomoże w późniejszym procesie uzyskania odszkodowania. Jeśli to np. wypadek drogowy, warto zgłosić zdarzenie lokalnym organom. Ułatwimy w ten sposób prowadzenie postępowania, a także uzyskanie dokumentacji.

Zgłoszenie wypadku ubezpieczycielowi

Po zapewnieniu sobie podstawowej pomocy medycznej i formalnej, należy skontaktować się z firmą, u której wykupione zostało ubezpieczenie podróżne. Informując o zdarzeniu, warto przygotować dokumenty potwierdzające wypadek, takie jak raport policji, zaświadczenie lekarskie czy zdjęcia z miejsca zdarzenia. Dobry ubezpieczyciel udzieli wskazówek, dotyczących dalszych kroków i pomoże w procesie zgłaszania szkody.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x